استاندارد از نگاه فرابک

استاندارد چیست؟

تمامی نکاتی که در بهره وری بهینه جهت وصول رضایت مشتری و موارد  ایمنی میبایست رعایت شود،استاندارد نام دارد.
علی رغم اینکه عده ای تصور مینمایند که استاندارد عامل افزایش قیمت محصول و یا نصب تجهیزات است  ،باید گفته شود که برعکس ارزانی بهره وری  است در بسیاری از موارد عدم رعایت یا وجود استانداردهای لازم باعث بروز اشکالات در سیستم ها در زمان بهره وری میگردد که مستوجب هزینه های پیش بینی  نشده میگردد. تکرار این هزینه ها گاها" چندین برابر هزینه اولیه میشود درصورتیکه همچنان سیستم ،موارد استاندارد را  ندارد.
مزایای رعایت استاندارد
1-ایجاد موارد ایمنی
2-طول عمر مفید بالا و کیفیت مجهول
3-بهره وری بهینه نسبت به هزینه
4-عدم اتلاف زمان و هزینه


یک مثال در خصوص سیستم مداربسته:

فرض میکنیم که یک دوربین مداربسته و تجهیزات وابسته به  آن دارای استانداردهای لازم نباشد،مسلما" این سیستم توسط یک شرکتی که تمامی موارد  استاندارد را رعایت مینماید فروخته و نصب نمیگردد.بنابراین توسط شرکتهایی که تنها به سودهای مادی نگاه دارند ،نصب میشود،چگونه میتوان انتظار داشت که  در نصب سیستم موارد استاندارد رعایت گردد.ودر نهایت چگونه میتوان انتظار داشت که بهره وری متناسب با هزینه  انجام شده در پیش رو باشد.
استاندارد در صرفه جوئی زمان
یکی از مهمترین  و ارزشمندترین موردی که شاید بسیاری به  آن توجه نمی نمایند زمان است.همه چیز  به جز  زمان قابل کسب است.زمان از دست رفته  هیچگاه  بدست نخواهد  آمد.
استاندارد به  کمک  عدم اتلاف زمان میاید شاید به طور مثال نصب یک سیستم با رعایت استاندارد ، زمان بیشتری را نیاز داشته باشد اما این زمان بسیار کمتر از زمانی است که  جهت رفع مشکل نصب ناصحیح وکیفیت پائین سیستم فاقد  استاندارد  بارها باید  تجدید گردد.
 

یک مثال در  مورد وایرینگ (کابل کشی)

اگر در  یک  کابل کشی از کابل نامناسب و فاقد استاندارد  استفاده شود یا نحوه کابل کشی و لوله گذاری و یا سوکت های  کابل  استاندارد نداشته باشند و از سطح کیفی  مناسبی  برخوردار  نباشند ،مسلم است  که شرایط محیطی در  خرابی  کابل تاثیرگذار خواهدبودو در آن صورت  میبایست کل  کابل  و کابل  کشی تجدید گردد.رها نمودن کابل بدون لوله متناسب با محیط صرفه جوئی در هزینه نمیباشد و یا عدم استفاده از کابل متناسب با شرایط محیطی و کانکتور های آن را نمیتوانیم صرفه جوئی اقتصادی تلقی نمائیم چرا که در وضعیت مقاومت کابل با توجه به شرایط محیطی تحت تائیر قرار گرفته چه بسا باعث اتصالی در مدار و از بین رفتن دستگاه های متصل به آن شود و علاوه  بر هزینه  متریال هزینه زمان را نیز به دنبال خواهد داشت .
پس نتیجه میگیریم شاید یک کابل دارای استاندارد باشد اما برای شرایط محیطی خاص . اینجاست که تنها دارا بودن استاندارد محصول کافی نیست و کستینگ مجری نقش مهمی را ایفا مینماید در واقع استاندارد نصب و اجرا از استاندارد محصول اهمیت بیشتری دارد . کستینگ یک مجری ، استاندارد اصلی را ایجاد مینماید و اینجاست که هزینه یک نصاب تائید شده استاندارد  و حرفه ای با یک نصاب عادی تمایز دارد . این تمایز و پرداخت هزینه پائینتر برای نصب و راه اندازی با نصابی که علوم استاندارد را واقف نیست ، را صرفه جوئی اقتصادی نباید نام برد. 
 

استاندارد در صرفه جوئی  منابع

هرچیزی که بدون رعایت موارد استاندارد ساخته  میشود در اتلاف منابع انرژی اولیه سهم دارند.چرا که استاندارد زمانی به  یک  محصول  داده میشود که تمامی  قطعات  آن محصول نیزاز مواد دارای استاندارد ساخته شده باشد.

بنابراین سیستمی که دارای استاندارد  در رعایت  تمامی  موارد  استاندارد را دارد حداقل ها را در بروز  عیوب  و هزینه مجدد دارد ،لذا هزینه بالاتر آن نسبت به  هزینه سیستم فاقد استاندارد بسیار کمتر از بهره وری  آن  است.
 

BS   استاندارد اجرا و نصب و راه اندازی بریتانیا

بر اساس استاندارد BS  تمامی تولید کنندگان و اجرا کنندگان سیستم های حفاظت و نظارت تصویری چنانچه بخواهند استاندارد را رعایت کنند باید از آن پیروی نمایند
اگر فیلمهای ویدئویی به عنوان  مدرک مورد  استفاده قرار می  گیرند،ضبط  دیجیتال باید با استانداردBSباشد.این شبیه  به علامت CE نیست.
زمانی که برق اصلی قطع شده است ،یک منبع تغذیه بدون وقفه باید تهیه شود و آن باید حداقل به  مدت 4  ساعت  به طول انجامد.
اگر سیستم از یک ژنراتور  آماده به  کار استفاده میکند،UPS باید  به مدت حداقل 30  دقیقه  برق ارائه کند.
راه اندازی سیستم  نیاز  به انطباق با استاندارد جدیدBS و چک لیست  ارائه شده در استانداردBS  باشد
مالک  یا  کاربر باید  برای  آموزش کاربر نوشته ای تصدیق  شده مثل کتابچه  راهنما داشته باشد.

     سایر استانداردهای  BSمربوط به نصب و راه اندازی  دوربین مدار بسته :

  1. BS-7671: الزامات مورد نیاز  برای  سیم کشی
  2. BS-5979: مرکز دریافت  سیگنال  از  راه دور
  3. BS-7858: کنترل امنیتی برای  فردی  که  در  قسمت محیط  امنیتی  میباشد
  4. BS-8495: سیستم های  ضبط  دیجیتال  دوربین مداربسته  به منظور استفاده  تصاویر به  عنوان  مدرک
  5. BS-50132-7: سیستم هشدار و سیستم  CCTV که برای نرم افزارهای امنیتی  استفاده میشود. و شرایطی که یک مجری راه اندازی باید داشته باشد

دانلودمتن استاندارد BS