انرژی خورشیدی تبدیل انرژی از نور خورشید به الکتریسیته است، یا به طور مستقیم با استفاده از فتوولتائیک (PV) یا به طور غیر مستقیم با استفاده از انرژی متمرکز خورشیدی. سلول های فتوولتائیک نور را با استفاده از اثر فتوولتائیک به جریان الکتریکی تبدیل می کنند. سیستم‌های انرژی خورشیدی متمرکز از عدسی‌ها یا آینه‌ها و سیستم‌های ردیابی خورشیدی استفاده می‌کنند تا ناحیه بزرگی از نور خورشید را به یک نقطه داغ متمرکز کنند.

فتوولتائیک ها در ابتدا صرفاً به عنوان منبع برق برای کاربردهای کوچک و متوسط استفاده می شدند، از ماشین حسابی که توسط یک سلول خورشیدی تغذیه می شد تا خانه های راه دور که توسط یک سیستم PV پشت بام خارج از شبکه تغذیه می شد. نیروگاه های خورشیدی متمرکز تجاری برای اولین بار در دهه 1980 توسعه یافتند. از آن زمان به بعد، با کاهش هزینه برق خورشیدی، ظرفیت و تولید سیستم های PV خورشیدی به طور تصاعدی افزایش یافته است و هر سه سال یکبار دو برابر می شود. ساخت میلیون ها تاسیسات و نیروگاه های فتوولتائیک در مقیاس گیگاوات و مگاوات ادامه دارد و نیمی از ظرفیت تولید جدید در سال 2021  تا 2023 است

در سال 2022 حدود 4.5 درصد از برق جهان با انرژی خورشیدی تولید میشود که این مقدار  در مقایسه با 1 درصد در سال 2015 که توافقنامه پاریس برای تولید انرژی سبز امضا شد مقدارقابل توجهی است . سیستم انرژی خورشیدی در اکثر کشورها ارزان‌ترین هزینه تولید برق در مقیاس کاربردی است.


پتانسیل
موقعیت جغرافیایی بر پتانسیل انرژی خورشیدی تأثیر می گذارد زیرا مکان های مختلف مقادیر متفاوتی از تابش خورشیدی را دریافت می کنند. به طور خاص، با برخی تغییرات، مناطقی که به خط استوا نزدیک‌تر هستند، معمولاً مقادیر بیشتری از تابش خورشیدی دریافت می‌کنند. با این حال، استفاده از فتوولتائیک‌هایی که می‌توانند موقعیت خورشید را دنبال کنند، می‌توانند پتانسیل انرژی خورشیدی را در مناطق دورتر از استوا به میزان قابل توجهی افزایش دهند. ضمنا تغییرات زمان بر پتانسیل انرژی خورشیدی تأثیر می گذارد، زیرا در طول شب تابش خورشیدی کمی در سطح زمین وجود دارد تا صفحات خورشیدی آن را جذب کنند و این موضوع باعث میشود در طول 24 ساعت ساعاتی بیشترین مقدار انرژی یا نور خورشید به الکتریسیته تبدیل شود. پوشش ابری می تواند بر پتانسیل پنل های خورشیدی تأثیر بگذارد زیرا ابرها نور ورودی از خورشید را مسدود می کنند و نور موجود برای سلول های خورشیدی را کاهش می دهند.

در این راستا شرکت های بزرگ و صاحب خلاقیت در زمینه تولید تجهیزات دریافت انرژی خورشیدی بدنبال ساخت تجهیزاتی برای دریافت حداکثری میزان تابش خورشید شدند و ضمن بالابردن کیفیت سلول های دریافت کننده آنها را بر روی موتور های هوشمندی که خورشید را نشانه میگیرند نصب کنند. همانطور که میدانیم خورشید از لحظه طلوع تا غروب زوایای مختلفی از تابش را بر روی یک منطقه از زمین دارد و هر چه این تابش با سطح زمین زاویه بیشتری داشته باشد حرارت و نور کمتری را میتاباند . موتور های هوشمند پنل های خورشیدی این زاویه را به حداقل میرساند و باعث میشود از طلوع تا غروب نور خورشید بر روی پنل ها یا سلولهای دریافت کننده مستقیم بتابد و بیشترین میزان جذب را برای اندوختن در باتریها فراهم آورد.
 


کارخانه هایی چون Soltec و JUWI  با تولید استراکچر های مجهز به موتور هوشمند و تراکم تولید بیش از 5 درصد  که به اصطلاح ردیاب خورشیدی نام گرفته است را با کیفیت بالاتری ارایه مینمایند .

مزایای استفاده از ردیاب خورشیدی


استفاده از ردیاب خورشیدی برای سیستم سولار ( انرژی خورشیدی ) سبب میگردد تا 46 درصد باتری کمتر در هر مگاوات، 15 درصد قطعات کمتر و 15 درصد دیگر پیچ کمتر در هر باتری بکار رود و به همین ترتیب، دوره نصب آن بسیار کوتاه است، همچنین امکان بهینه سازی زمان ساخت و کار وجنبه هایی که باعث کاهش قابل توجه هزینه نهایی نصب و افزایش نرخ مگاوات میشود را فراهم میاورد.

علاوه بر این، توانایی ماژول های دو وجهی برای گرفتن انرژی در هر دو صورت جلو و عقب به لطف توانایی آنها در جذب تشعشعات منعکس شده توسط سطح زمین در زیر و اطراف ردیاب، باعث می شود تا 30 درصد راندمان بیشتر حاصل شود.

Dy-WIND: با این فناوری پنل ها در مقابل باد آسیب نمیبینند و سیستم بصورت خودکار کمترین میزان اصطحکاک در مقابل باد را بصورت خودکار تنظیم میکند
این فناوری پیشرفته ترین روش طراحی برای ردیاب های خورشیدی است و توسط RWDI و CPP WIND تأیید شده است 

TeamTrack™: یا متولوژی سایه صفرودریافت حداکثر انرژی
یک نیروگاه خورشیدی که به عنوان یک تیم برای به حداکثر رساندن تولید پانل ها و اجتناب از هرگونه سایه کار می کند. یک سیستم کنترل کامل که شامل عقبگرد نامتقارن، تقویت کننده انتشار و کنترل آب و هوا است.
نیروگاهی با این تکنولوژی میتواند در جذب انرژی با به صفر رساندن درصد سایه ها در ساعات مختلف موثر باشد و همچنین سیستم را در برابر فشار باران و تگرگ و برف مقاوم نماید بایستی در نظر داشت یکی از مشکلات پنل های خورشیدی در مواقعیست که برف بر روی آنها مینشیند و دارندگان این نیروگاه ها علاوه بر عدم دریافت انرژی میبایست هزینه گزافی را در پاک کردن و برف روبی پنل ها بپردازند که این مشکل در ردیاب خورشیدی حل شده است و ردیاب با حرکت در جهات مختلف برف را از روی خود جدا مینماید.
 
نصب و راه اندازی 
شرکت فرابک مفتخر است تجهیزات مربوطه را با جدیدترین متد و نیروی متخصص در اسکیل های 1 مگاوات تا 200 مگاوات نصب و راه اندازی نماید

فضای لازم برای نصب تجهیزات
مگاوات فضا بر حسب هکتار
1 0.8
5 4
10 8
20 16
50 40
یکصد و پنجاه وات بر متر مکعب
بطور مثال برای 10 مگاوات :